ZiYARETCi DEFTERi | TARiHiMiZ | HABER SPOR METEO... | DEVECiPINAR FOTOGRAFLARI | DERNEKLERiMiZ | DEVECiPINAR ONLiNE | DEVECiPINAR WEB SAYFALARI | UNLULER | YOL HARiTALARI | TURKMEN DiYARI | EGLENCE | SOHBET ODASI
DEVECİPINAR HAKKINDA HER ŞEY BURADA

DEVECİPINAR HAKKINDA HERŞEY

tasarım Mustynet

 

                                                                   


              DEVECİPINAR HAKKINDA HER ŞEY

 


        Devecipınar 1972 yılında kasaba statüsü kazanmış Yozgat’ın Boğazlıyan İlçesine bağlı bir kasabadır. Nüfusu 2000 nüfus sayımına göre 1,975 dir fakat Boğazlıyan Nüfus Müdürlüğü Kayıtlarına göre yaklaşık 20,000 kişi Devecipınar nüfusuna kayıtlıdır. Bağlı bulunduğu Yozgat’a 110 Km., Boğazlıyan’a 13 Km., Kayseri’ye ise 93 Km. mesafededir. Başlıca geçim kaynakları olarak tarım ve hayvancılık kasabada belirgindir. Bunun yanı sıra özel girişimcilere ait bir adet fabrikada mevcuttur ve faal durumdadır. Kasabada kamusal alanda yapılan yatırımlar özellikle 1970’li yıllarda belirginleşmektedir. Devecipınar mevcut konumu ve ayrıca gelişmişlik düzeyi bakımından çevresindeki beş köyün merkezi durumdadır. Devecipınar:

*      Güneyinde Oğulcuk ve Belören,

*      Güney doğusunda Yazıkışla (Gürden),

*      Doğusunda Kuruhüyük (Felahiye – Kayseri),

*      Kuzeyinde Başhoroz ve Müftükışla,

*      Batısında Boğazlıyan ve

*      Güney batısında Karakoç ile çevrilidir.

 

Devecipınar kasaba statüsü kazandıkta sonra devletin çeşitli kollarında hizmet veren kamu kurum ve kuruluşları açılmış ve halen hizmet vermeye devam etmektedir. Bu kurumlar:

*      Devecipınar Belediyesi (tel.:0354 664 70 02-31 faks: 664 70 32)

*      Devecipınar Fevzi TUNA Sağlık Ocağı (tel.:0354 664 70**)

*      Devecipınar İlköğretim Okulu (tel.:0354 664 70 06-08)

*      Devecipınar Tarım Kredi Kooperatifi (tel.:0354 664 70** faks:664 7***)

*      Devecipınar PTT ve TEDAŞ Şubesi (tel.:0354 664 70 01)

*      Devecipınar Pancar Alım Kantarı ve Silosu

*      Devecipınar Bölge Yatılı Kur’an Kursu

*      Devecipınar Halk Kütüphanesi

 

Kasabamızda kamu hizmetleri 1972 yılına kadar halk ve yer yerde devlet işbirliği ile gerçekleştirilmekteydi bu yıldan sonra belediye marifetiyle yürütülmeye başlanmıştır. Bu hizmetlerden başlıcaları kasabamız 1975 yılında elektrik şebekesine kavuşmuş daha sonra bu şebeke 1986 yılında rehabilite edilerek modern hale getirilmiştir. Su şebekesi yine aynı yıllarda kasabamıza kurulmuştur, fakat gerek yetersiz oluşu gerekse de  eski oluşu nedeniyle 1992 yılında su şebekesi yenilenmiştir ve kasabamız son derece modern bir şebekeye kavuşmuştur. 1994 yılında kanalizasyon çalışmaları başlatılmıştır ve 2003 yılı itibarıyla beldenin % 100’üne ulaştırılmıştır. (Bu alanda Boğazlıyan’dan sonra ilk kez Devecipınar’da) Devecipınar konumu dolayısıyla Boğazlıyan – Felahiye karayolu üzerinde bulunmaktadır ve her iki ilçe arasındaki bu yol 1996 yılında TCK tarafından asfaltlamıştır. Ayrıca bu kapsamda belde içindeki 7 Km.lik yolda asfaltlanmıştır. (bu çalışma neticesinde Devecipınar önemli ölçüde çamur ve tozdan kurtulmuştur.) Telefon konusundaki çalışmalar tüm Türkiye’de olduğu gibi ancak 1980’li yılların ortalarında başlaya bilmiştir ve günümüzde kasabamızda kurulu 750 hatlık telefon santrali sayesinde çağın gereklerine uygun bir şekilde tüm Türkiye ve  Dünya ile iletişim sağlanmaktadır. Türk Telekom’un 2000 yılında kurduğu Up-Link Ünitesi ile de uydu üzerinden telefon görüşmesine geçen Devecipınar bu alanda çevre köy ve kasabalara oranla hayli iyi durumdadır ve mevcut santral Devecipınar’ın yanı sıra Müftükışla, Başhoroz, Yazıkışla, Belören, Oğulcuk ve Yazıçepni köylerine de hizmet vermektedir. (Köyler arası telefon bağlantısı yer altı kablo sistemiyle yapılmaktadır.) 

 

1972 YILINDAN GÜNÜMÜZE DEVECİPINAR’DA BELEDİYE BAŞKANLARI

*      Muzaffer BIÇAKÇI,

*      Ferit YILDIZ,

*      Kazım ÇALIŞKAN,

*      Nurettin BAŞER,

*      Duran AKBAŞ,

*      Faruk TÜRKMEN

 

DEVECİPINAR’DA EKONOMİK FAALİYETLER

Devecipınar’da ekonomik faaliyetler geleneksel olarak yapıla gelen tarım ve hayvancılığın yanı sıra özellikle 1965 yılından sonra yurtdışına işçi olarak giden hemşerilerimizin katkılarıyla sanayi alanında da kendini göstermiş ve döneminin Yozgat ve çevresinde en büyük yatırımlardan biri olan DESENTAŞ Deri Fabrikası kasabamızda kurulmuş belli bir müddet işletilen fabrika 1980’li yıllarda kaderine terk edilmiş. 1998 yılında çıkarılan Kalkınmada Öncelikli İller kapsamında Fabrika Boğazlıyanlı girişimcilere devredilmiş ve şuanda çalışır durumdadır.

1.    TARIM: Başta da  belirttiğimiz gibi Devecipınar’da geleneksel olarak yapıla gelen ekonomik faaliyetlerden biride tarımdır. Tarım  son yıllarda hamleler yapsa da henüz daha istenilen aşamaya gelememiştir. Hala üretimde yıldan yıla dalgalanmalar görülmekte. Bu açıdan Devecipınar’ın acil sulama projelerine ve yatırımlarına ihtiyacı bulunmaktadır. Kasabanın en önemli sorunu olan göçün önlenmesi açısından tarımda kalkınmanın payı büyük olacaktır. Devecipınar’da yetiştirilen belli başlı tarım ürünleri:

 

·        Buğday

·        Arpa

·        Şekerpancarı

·        Mercimek

·        Nohut

·        Üzüm

·        Elma

·        Ve bilumum yem bitkileri

 

2.    HAYVANCILIK: Yine geleneksel olarak yapıla gelen bir faaliyette havyacılıktır.  Hayvancılık tarımda olduğu gibi son yıllarda hamle yapamamış tam tersine gerileme dönemine girmiştir. Devecipınarlı’nın kültürüne ait en önemli özelliği hayvancılık son yıllarda neredeyse bitme aşamasına gelmiştir. 1965’e kadar sürüleriyle Akdağ Yaylasına göçeden Devecipınarlılar artık bu özelliklerini bir kenara bırakmıştır. Akdağ Yaylası’ndaki tarihten gelen haklarını da kaybetmiştir. Bugün yaylada yalnızca 9 bölgede Yurtluk denilen barınma bölgesi Devecipınar’a aittir. (Carcıran, Yelli Burun,…)  Bunda etkili olan sebepler maliyetlerin artması, koşulların ağırlaşması, imece bilincinin kaybolması, vs… gibi sebepler etkili olmuştur.  Belli başlı hayvan türleri:

 

·        Koyun

·        Keçi

·        İnek

·        Tavuk

*** 2002 yılında Erzurum Atatürk Üniversitesi ve Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri ortak girişimi olan Başak Yem Sanayi AŞ’nin ortaklaşa yürüttükleri bir projenin kasabamız sınırları içerisinde çalışmalarına başlanmıştır. 5000 Damızlık büyükbaş hayvan yetiştirme çiftliği olarak çalışmaların sürdürüldüğü bu proje halen devam etmektedir…

 

3.    SANAYİ: Başta da belirttiğimiz gibi sanayi alanında Devecipınar Yozgat ve çevresinde ender rastlanır büyüklükte bir sanayi tesisini maalesef yeterince kullanamamış sonuç olarak ise bu tesis belli bir süre atıl olarak durmuştur. 1998 yılında çıkartılan yasa gereği fabrika Boğazlıyanlı girişimcilere devredilmiş ve şuan BOĞTAŞ Boru Fabrikası adı altında tarımsal amaçlı sulama boruları üretmektedir ve sağladığı istihdamla Devecipınar’a ve çevresine hizmet etmektedir.

 

DEVECİPINAR’DA KÜLTÜREL FAALİYETLER

 

      Devecipınar’da yılın belli dönemlerinde halkın bir araya gelerek kutladıkları bazı kültürel faaliyetler vardır. Bunlar:

*      Devecipınar Yayla Dönüş Şenlikleri (Her yıl Eylül ayının ilk haftası) {T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Belediye işbirliği ile Danışma:0354 664 7002)

*      Hıdrellez Kutlamaları (Her yıl mayıs ayının ilk haftası)

*      Koç Katımı (Her yıl 15 Ekim)

*      Aşure Günü

*      Ayrıca düğünlerdeki kına geceleri de kasabada yapılan kültürel faaliyetler arasında gösterilebilir.

 

      Yöremizde ve Devecipınar’da meşhur olan yemekler ise şöyledir:

*      Arabaşı,

*      İçli köfte,

*      Türkmen pilavı (Yalnızca Devecipınar’da yapılmakta)

 

  ŞEHİTLERİMİZ 

 

“Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır

Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır.”

                                    Arif Nihat ASYA

      Şairin dizelerinde belirttiği gibi bu vatan uğruna hayatlarının baharında bu ülke için can vermiş kardeşlerimiz:

*      P.Onb. Mehmet KÖSE 1994 yılında Şırnak’ta şehadete ermiştir.

*      J.Onb. Mehmet YAPAR 1994 yılında Batman’da şehadete ermiştir.

*      Deniz Astsb.Coşkun KUBİLAY 1999 yılında Gölcük Depreminde şehadete ermiştir.

*      Deniz Er Duran EROĞLU 1999 yılında Gölcük Depreminde şehadete ermiştir.

*      Ayrıca isimlerini bilmediğimiz kasabamız nüfusuna mensup bazı kişilerde İstiklal Harbinde şehit düşmüştür… Hadis-i Şerif’te de söylendiği üzere onlar ölü değildir. Ruhları şad olsun… Bu vatan bu millet sizlere minnettardır…

 

 

                                                                        Mehmet KÖSE

 

Mustynet Web Tasarım... 0546 227 67 71 musti2000@mynet.com

**Bu site Mustafa KALIN tarafından 1999 yılında kurulmuştur.**

© 1999-2004 by Mustynet®

Mustynet® adına imtiyaz sahibi Mustafa KALIN

Mustynet® irtibat tel.: +90 354 664 70 02 - faks: 0354 664 70 32

                            Mail          : musti2000@mynet.com

Bu sitenin Devecipınar Belediyesi ile resmi/gayriresmi hiç bir bağlantısı yoktur, lütfen Devecipınar Belediyesi ile irtibat sağlamak için 0354 664 70 02 numaralı telefonu arayınız. Bu site tamamen amatörce hazırlanmış olup hiç bir kurum ve kuruluşun malı ya da imtiyazı altında değildir, bilgilerinize…